Niepowtarzalny smak kawy

W sklepach oferowane są różne rodzaje kaw. Są to kawy mielone, ziarniste, mocno lub delikatnie palone. Należy również wspomnieć o kawie rozpuszczalnej, która występuje w bardzo wielu wersjach. Bardzo często można zakupić kawowe mieszanki, które łączą w sobie w różnych proporcjach Arabikę i Robustę. Dzięki temu uzyskuje się niepowtarzalny aromat i smak. Oczywiście na jakość i smak ziaren kawy wpływ ma klimat w jakim uprawia się kawowce, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, następnie selekcja ziaren, a także odpowiedni proces palenia, który wydobywa z ziaren to co najlepsze.

Proces wypalania kawy

Istotnym procesem, który przechodzą ziarna kawy jest proces palenia, który jest dostosowany do danego gatunku kawy. Dzięki niemu z ziaren zostaje wydobyta pełnia aromatu, smaku jak również zawartości kofeiny.

Proces wypalania kawy

Ziarna przygotowywane do procesu palenia są starannie oczyszczane, później trafiają do specjalnego pieca, gdzie przez kilka lub kilkanaście minut poddawane są wypalaniu.

 Podczas palenia bębnowego uzyskuje się bardzo aromatyczne ziarna.  Palenie przemysłowe stosuje się do ziaren gorszej jakości. W tym procesie działa się na dużą ilość ziaren wysoką temperaturą.

Stopnie palenia kawy

Palenie jasne powoduje, że kawa jest delikatna i łagodna. Zostaje zachowany naturalny, owocowo-winny aromat ziaren kawy. Zawartość kofeiny w jasno palonych kawach jest najwyższa. Palenie średnie powoduje, że ziarna są lekko brązowe. Jest to najbardziej popularny sposób palenia ziaren kawy, uzyskuje się w ten sposób najbardziej zrównoważony smak i aromat. Kolejnym stopniem palenia jest palenie średnio ciemne. Pod jego wpływem ziarna stają się mocno brązowe. Pojawia się delikatna i przyjemna goryczka oraz słodkawy posmak i czekoladowy aromat. W procesie palenia bardzo ciemnego uzyskuje się prawie czarne, błyszczące ziarna. Pojawia się wyraźna gorycz, znika natomiast naturalna kwaskowość. Ziarna mocno palone tracą naturalne nuty smakowe, a za to pojawia się aromat czekolady i orzecha.

Dodaj komentarz