Parzymy kawę mieloną

Kawa to jeden z najpowszechniejszych sposobów, aby pobudzić się do działania. Jej energetyczna moc wspiera nas każdego dnia czy to w pracy, czy też na uczelni. Zazwyczaj nie przykładamy większej wagi co do sposobu jej parzenia. Najczęściej jest to zalanie wrzątkiem zmieloną kawę i nasypanie cukru. Czy jest to jednak właściwy sposób?

Kilka prostych sposobów parzenia kawy

  1. Fusiara – Do szklanki lub kubka 250ml należy nasypać 2 łyżeczki kawy zmielonej i zalać wrzątkiem. Po 2-5 minut można dodać cukier oraz mleko. Jest to najpopularniejszy i najszybszy sposób. Idealny dla zabieganych i zapracowanych ludzi.
  2. Kawa bez fusów – Niektóre osoby wolą pić kawę mieloną bez fusów w szklance. Tak parzoną kawę można wykonać za pomocą papierowego filtra do którego wsypujemy 2 łyżeczki kawy i zalewamy wrzątkiem. Po około 5 minutach wyciągamy filtr. Możemy na tym etapie dodać cukier oraz mleko.
  3. Kawa z kafetiery – Jest to wygodniejszy sposób na parzenie większej ilości kawy bez potrzeby stosowania papierowych filtrów. Wystarczy nasypać do naczynia kawę, a następnie zalać wrzątkiem. Po zaparzeniu możemy nalać napar do szklanki i osłodzić lub dodać mleko.

Te 3 sposoby nie są szczególnie skomplikowane i może je stosować nawet laik.

kawa mielona

Parzenie kawy w ekspresie

Osoby lubiące eksperymentować z kawą mogą zainwestować w ekspres przelewowy. Dzięki niemu zaparzymy mocną kawę sypaną. Nie będzie to co prawda espresso, ale dzięki długiemu kontaktowi kawy z wodą zyskujemy większą zawartość kofeiny niż w ekspresie ciśnieniowym. Czas parzenia to około 10 minut, za to efekt końcowy jest niepowtarzalny. Kawa ma wyrazisty, mocny smak, który powinien zadowolić niejednego smakosza.

Kawa z french pressa

Zaparzacz tłokowy pozwala na parzenie kawy bez żadnych fusów. Kawa nie ma głębokiego smaku jednak można ją przygotować w szybki i prosty sposób. Wystarczy wyjąć tłoczek nasypać kawę mieloną do dzbanka, a następnie zlać wrzątkiem. Po 5 minutach dociskamy tłok do samego dna oddzielając fusy od naparu. French press można także zastosować do zaparzania liściastych herbat.

Dodaj komentarz